Nöje & Fritid

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
EKEBY På lördagen var det pysseldag på Ekebygården. Ett femtiotal vuxna och barn kom, både för att göra julpynt, äta julgröt, fika och vara med andra. I pysselverkstaden fanns det en otrolig mängd material att skapa med.

Just denna lördag var inramningen av Ekebygården som i en saga. Den gamla f.d. prästgården, såväl som kyrkan och övriga byggnader uppe på kullen på Pastorsgatan 10, var inbäddade i ett tjockt lager vit, gnistrande snö och miljön att bevara en gammal tradition som julpyssel i, kunde knappast varit bättre.

Pysseldagen gick mot sitt slut när vi anlände men kyrkoherden själv, Annika Linderfalk, fanns på plats och satt och språkade över fikat med en trogen gäst i både kyrka och församlingshem. Intill brann det i den hemtrevliga brasan. I en annan del av rummet satt ett par och pratade med varandra medan barnen gjorde juldekorationer i det intilliggande pysselrummet.

Grönt glitter gäller
I pysselrummet gick det livat till. "Pysslare" i alla åldrar klippte, limmade, målade. Medan en del mindre barn mellan knåpandet hoppade och skuttade av sig lite överskottsenergi i det mindre lekrummet.

 

Torkbordet ståtade med diverse pynt som bland annat en litet äldre flicka tillverkade i snabb följd. En snabb koll på bordet sa att grönt glitter är det som gäller just nu.

Längs väggen i stora rummet fanns en mängd lådor med trävita figurer, redo att målas och pyntas. Pärlor, flirtkulor, tyg - ja allt som kan tänkas behövas för att göra alla sorters julhantverk etc.

Detta var första gången pysseldagen inföll på en lördag. Ett femtiotal besökare hade kommit och gått under dagen, berättade kyrkoherden. Barn och vuxna. Möjligheten att pyssla i församlingshemmet finns kvar hela månaden och kommande dagar passar bland annat både förskola och skola på att få komma och pyssla och njuta både av miljön på kullen och mångfalden av saker att "leka" med. För verksamheter med besparingskrav måste församlingens stora utbud av pysselmaterial att skapa med ju upplevas som rena guldgruvan.

 

Medvetet tänk
Över fikat med Annika Linderfalk kom vi förutom att tala om julaktiviteter i kyrkan också in på församlingens nyförvärvade FairTrade-pris, som i sina tre delar pryder en vägg i stora salen och som kyrkoherden stolt visade upp.

- Vi använder enbart FairTrade-märkt kaffe, te och socker, berättade hon. Vi köper det i Helsingborg. Men det finns även en del saker i vår lokala matbutik här i Ekeby. Frågar man bara efter det man vill ha så tar handlarna oftast hem det, fortsatte hon.

Men allt annat då, som vi äter och förbrukar? Är det så viktigt att ständigt leta efter FairTrade-märkningar, Svanar, Pandor osv? undrade vi.

Rättvisemärkta lingon?
- Det handlar om att vara medveten, svarade Annika Linderfalk. Självklart är vi inte perfekta men vi kan ju var och en försöka göra så många medvetna val som möjligt. Och därmed bidra i ett större sammanhang, som kan ha stor betydelse.

Idag kommer de flesta FairTrade-varorna från utlandet.

- Personligen skulle jag gärna se att vi också kunde köpa svensktillverkad FairTrade-märkt lingonsylt, sa Annika Linderfalk Nu när vi exempelvis via media uppmärksammats på hur de som plockar bären har det, avslutade kyrkoherden.

Text och foto: Marianne Rönnberg Galmor

SÖK

GÅNG

Julstugan i Centrumkyrkan blir digital

29-11-2020

JUL 2020 Julstugan i Centrumkyrkan blir digital - 50-årig tradition i ny form. I 50-år har CKU haft Julstuga i Centrumkyrkan på första advent. På grund av pandemin kommer Julstugan i...

Läs mer

Webinarium för företagare om att minska …

18-11-2020

FÖRETAGARE Skånes kommuner arrangerar den 25 november ett webbinarie för företag i Skåne där vi ger tips på hur de kan minska sina elkostnader. Det berättar Bengt Fellbe, näringslivssamordnare i...

Läs mer

Spökvandring på bibblan – Bjuvs bibliote…

23-10-2020

HALLOWEEN Efter stängning kryper varelser, andar och annat otäckt fram från bibblans vinklar och vrår. Vi vet egentligen inte riktigt vad det är eller vem det är. Vågar ni se...

Läs mer

Författarbesök på Billesholms bibliotek

12-09-2020

FÖRFATTARMÖTE Kom och lyssna på när våra två lokala författare berättar om sina författarskap och böcker. En väletablerad deckarförfattare med ursprung i Billesholm. En ganska nyinflyttad och i början av...

Läs mer

Hälsosamma bad och hygieniska klinker

26-08-2020

HISTORIA Bjuvs bibliotek inbjuder onsdagen den 23 september till en historisk resa från Ekeby badhus och ut i ett industriellt landskap. Trädgården utanför badhuset är mötesplatsen och scenen. Publiken bjuds på...

Läs mer

Häng med på digital hälsomässa från Bill…

27-06-2020

KULTUR Idag lördag blir det inget strandväder om vi ska tro på väderprognosen. Då kanske det passar bra att öppna appen Zoom och helt kostnadsfritt lyssna både på klokheter gällande...

Läs mer

Event om häxprocesserna i Älvdalen

15-05-2020

KULTUR Författaren Annika Andebark, Billesholm, håller minnesevent om häxprocesserna i Älvdalen.  Är du nyfiken så finns hon imorgon lördag 16 maj på Bjuvs bibliotek mellan kl 10-13. Lördagen den 16 maj...

Läs mer

Ekeby möbler dementerar skvaller

13-03-2020

DEMENTI Emma Persson på Ekeby Möbler informerar kring ett rykte som går i byn:   - Vi har fått information om att ett rykte florerar här i vår by om att Ekeby...

Läs mer

Tips- och trimbingo skjuts upp

13-03-2020

FRITID Friluftsfrämjandet Söderåsen skjuter upp starten på tips- och trimbingo p.g.a risken för smitta för deltagarna. Och önskar alla varmt välkomna lite senare i år.

Läs mer

Dags för sportlov i Bjuvs kommun

11-02-2020

LOV Vecka 8 är det sportlov i Bjuvs kommun och då blir det ett blandat sportlovsprogram med flera olika aktiviteter för barn och unga. Men redan den 14 februari -...

Läs mer

"Det är en konst att höras"

11-02-2020

KULTUR " Det är en konst att höras" heter en föreläsning på Bjuvs bibliotek den 5 mars kl. 18.30 av Jessica Hallbäck. Jessica Hallbäck har blivit känd för sina samhällskritiska och...

Läs mer

Mat kultur och språk - Björn Ylipää

24-01-2020

POTATISMAGI Föreläsning med Björn Ylipää tisdagen den 11 februari kl. 18.30 på Bjuvs bibliotek. Mandelpotatisen rycks ur jorden, den umamifyllda smaken kommer från karaktärsskapande kriterierna som platsen där den växt ger...

Läs mer

Helena Kubicek Boye pratar deckare och v…

24-01-2020

KULTUR Helena Kubicek Boye kommer både att prata om sina deckare och boken om att vinterbada den 28 januari kl. 18.30 på Bjuvs bibliotek. Vad har en bok om att simma...

Läs mer

Skånetrafiken kommer till Bjuvs bibliote…

06-11-2019

RESA Onsdagen den 13 november kl 15-17  kommer Skånetrafiken till biblioteket i Bjuv och informerar om det nya biljettsystemet och visar hur den nya appen fungerar. Välj vilken tid som passar...

Läs mer

Tipsa redaktionen

Har du något du något tips som du vill att vi skriver om på denna sida?

Skicka in ditt tips här »

Citera oss gärna men glöm inte ange källan.

För insänt men ej beställt material ansvaras ej.

Om oss

BJUVSNYTT
c/o Galmor
Fotbollsgatan 7
263 32 HÖGANÄS

Ansvarig utgivare för webbtidningen www.bjuvsnytt.se är Marianne Rönnberg Galmor.
Utgivaren är utsedd av Myndigheten för radio och tv.

bjuvsnytt.se är del av det Pressetiska systemet.


E-post. redaktionen på bjuvsnytt

Läs mer om bjuvsnytt.se här

Annonsera på bjuvsnytt.se. Tel: 0705725453 - Joseph Galmor.

Storlek mm - Info här »